Poradnik do Pokemon Blue

Pallet Town

Na samym początku do świata pokemonów wprowadzi Cię Profesor Oak, w tym czasie wybierzesz swoje imię oraz rywala. Następnie przeniesie Cię do swojego pokoju. Schodzimy na dół i rozmawiamy z mamą, powie nam, że profesor Oak Ciebie szukał. Wychodzimy z domu i udajemy się na północ, wchodząc w trawę. Wtedy przybędzie Oak i oznajmi, że to niebezpieczne. Zaprowadzi nas do swojego laboratorium. Tam poznamy właśnie swojego rywala, jednak teraz nadszedł czas by wybrać swojego pierwszego pokemona.

Bulbasaur (Grass – trawiasty), specjalizuje się w atakach odbierających i wznawiających HP. Uczy się również ataków o najróżniejszych typach i efektach. Jego ostatnią formą jest trawiasto-trujący Venusaur.
Charmander (Fire – ognisty), Pokémon jaszczurka, jest najtrudniejszym starterem do trenowania, jednak jego ostatnia forma Charizard jest najsilniejszy ze wszystkich starterów.
Squritle (Water – wodny), Pokémon żółw, niestety nie jest tak silny i nie zna żadnych silniejszych ataków w początkowym etapie gry. Ostatecznie ewoluuje w silnego wodnego Blastoise.

Twój przyjaciel wybierze Pokémona odpornego na twojego.

TwójRywala
BulbasaurCharmander
CharmanderSquirtle
SquirtleBulbasaur

Po wyborze, gdy będziemy chcieli wyjść z laboratorium zaczepi nas nasz rywal, który będzie chciał stoczyć pierwszą walkę z nami. Przepis na wygraną – cały czas atakujemy Tackle lub Scratch.

Viridian City

1. Krótka droga do Viridian City

Po całym zajściu w laboratorium, wychodzimy z niego i udajemy się na północ w stronę trawy, w której wcześniej złapał nas Oak, tym razem bez problemu możemy iść dalej. Na drodze 1 możemy spotkać osobę, która da nam darmowy Potion i mówi byśmy poszli do PokeMartu w Viridian City. Idąc odpowiednio znowu na północ dotrzemy do Viridian City.

2. Dostarczamy paczkę

W mieście możemy udać się najpierw do PokeCentrum by uleczyć naszego pokemona, a następnie do PokeMartu, gdzie sprzedający zaczepi nas i da nam paczkę, którą musimy oddać Oakowi. W tym celu wracamy do Pallet Town i udajemy się do laboratorium, gadamy z profesorem, w ten sposób oddajemy mu paczkę, jednak chwilę po tym przychodzi nasz rywal, a naukowiec sobie przypomina o swoim wynalazku – Pokedex, który nam daje i prosi byśmy go uzupełnili. Po tym nasz rywal oznajmia, że w podróż pokemon wybiera się sam. Po tym najlepiej udać się do domku znajdującego się na wschodzie Pallet Town, tam wnuczka Oaka da Ci mapę miasta.

3. Dalsza Droga

Następnie wracamy do Viridian City i udajemy się do PokeMartu, gdzie możemy kupić PokeBalle, by łapać dzikie Pokemony. Po drodze dowiadujemy się, że GYM w tym mieście jest tymczasowo zamknięty.

4. Droga do Pewter

Po raz kolejny udając się na północ, przechodząc przez Drogę 2 i dochodząc do budynku, do którego wchodzimy a drugim, tylnym wyjściem wychodzimy. W ten sposób znajdujemy się w Viridian Forest, tutaj stoczymy pierwsze walki z dzikimi trenerami. Po prostu, kierujemy się do wyjścia.

Pewter City

1. Pokonajmy Brocka!

Najważniejszym miejscem w tym mieście jest GYM, w którym urzęduje Brock. Musimy go pokonać, by wybrać się do kolejnego miasta. Jego pokemony to Geodude na poziomie 12 i Onyx na 14. Jeśli mamy zbyt słabe pokemony, możemy je podszkolić w trawie, przed miastem. Po wygranym pojedynku otrzymamy od Brocka naszą pierwszą odznakę – Boulder Badge, oraz TM34 Bide.

2. Wizyta w Muzeum

Możemy także udać się do muzeum, tam ciekawych rzeczy nie znajdziemy, jednak warto do niego wróci gdy będziemy już posiadać HM01 – Cut, wtedy będziemy mogli ściąć drzewko i dostać się do tylnego wejścia, a tam możemy zdobyć Old Amber i oddać to w laboratorium na Cinnabar Island a otrzymamy Aerodactyla!

3. Droga przez Mt. Moon

Po zwiedzeniu już miasta, możemy wyruszać w dalszą podróż, najlepiej przed tym wyleczmy Pokemony, gdyż droga 3 ma bardzo dużo trenerów, po ciężkich walkach dochodzimy do PokeCentrum, gdzie leczymy nasze pokemony. W nim także możemy kupić Pokemona – Magikarpia za 500$, następnie wchodzimy do Jaskini Mt. Moon, którą najlepiej zwiedzać krok po kroku, gdyż znajduje się w niej dużo przedmiotów. Gdy zawalczymy z trenerem, powie nam, że zespół R ją opanował. Musimy ich powstrzymać. Idziemy w stronę, gdzie przed zejściem drabinkowym stoi Hiker (po drodze, także zwiedzamy pozostałe otwory w ziemi) pokonujemy jego a potem schodzimy na dół. Tam czekają na nas Rocketsi, których musimy pokonać by uratować Mt. Moon. Po walkach z czterema charakterami, dochodzimy do osoby, która chce byśmy wzięli jedną ze skamielin do wyboru mamy Helix Fossil (Kabuto) lub Dome Fossil (Omanyte), następnie chłopak zabiera pozostała skamielinę a my możemy wyjść już spokojnie z jaskini.

4. Jesteśmy już prawie na miejscu!

Teraz już tylko czeka krótka przeprawa przez drogę czwartą i jesteśmy w Cerulean City.

Cerulean City

1. Nugget Bridge

Na samym początku najlepiej udać się na północ miasta, docierając do dróg 24 i 25, gdzie możemy wytrenować naszego pokemony do pojedynku z Misty. Pod koniec mostu „Nugget”, czeka na nas nagroda, właśnie Nugget. Potem idziemy na wschód, gdzie roi się do trenerów. Dochodząc do domu, naukowca – Billa. Wchodząc tam widzimy jedynie jakiegoś pokemona, jednak gdy do niego podejdziemy do niego okaże się, że to właśnie Bill, prosi nas byśmy podeszli do komputer gdy on wejdzie do kapsuły. Po tym już mężczyzna wychodzi bez przebrania i daje nam S.S Ticket w ramach podziękowania.

2. Drugi Gym

Kolejnym krokiem jest powrót do miasta, wyleczenie pokemonów i udanie się do GYM’'u, pokonanie liderki Misty, posiada ona Staryu na poziomie 18 i Starmie na 21. Po wygraniu otrzymamy od niej TM11 – Bubblebleam oraz Cascade Badge.

Po tym udajemy się na południe, schodząc w dół, aż dojdziemy do domku, drogą 5 który będzie po prawej. Jest to podziemnie, dzięki któremu sprawnie dojdziemy do drogi 6 a następnie do Vermilion City.

Vermilion City

1. Odbierzmy kupon

Na początku najlepiej udać się na zachód miasta i wejść do klubu Pokemona, tam rozmawiamy z mężczyzną stojącym za stołem, opowie nam o swoim ulubionym Pokemonie – Rapidashu. W nagrodę za wysłuchanie swojej opowieści da nam kupon, dzięki któremu, możemy zdobyć rower za darmo. W tym celu musimy się udać do Cerulean City do salonu rowerowego. Pokazując kupon dostaniemy rower za darmo.

2. Na pokład!

Znajdując się z powrotem w Vermilion, udajemy się na molo i wsiadamy do SS. Anne (musimy posiadać bilet, który dostaliśmy od Billa). Będąc na pokładzie zwiedzamy cały statek, by zebrać przedmioty i pokonać trenerów. W pewnym momencie, trafimy na naszego rywala, którego musimy pokonać, po tej czynności idziemy na górę po schodach i znajdujemy się w miejscu gdzie siedzi kapitan, pogadajmy z nim a da nam HM01 – Cut, dzięki któremu będziemy mogli ścinać drzewka. Teraz pozostaje nam wyjść ze statku, udać się do miejsca, gdzie jest gym, tam jest inne drzewko niż inne – ścinamy je za pomocą Cuta. Teraz w koszach na śmieci w Gymie, szukamy przełącznika, jeśli znajdziemy jeden, drugi jest na prawo od niego. Następnie już tylko czeka nas walka z liderem, LT Surge, jego pokemony to Voltorb na poziomie 21, Pikachu na 18 i Raichu na 24.

3. Droga 11 i Itemfinder

Na wschód od Vermilion znajduje się Droga 11, na której możemy trochę potrenować pokemony, na końcu niej znajduje się budynek wchodzimy do niego a następnie schodami na piętro, tam znajduje się asystent Oaka, który da nam Itemfinder (wykrywacz przedmiotów), jeśli złapaliśmy 30 pokemonów.

4. Jaskinia Diggletów

Przy mieście Vermilion znajduje się Diglett Cave, wchodzimy do niej i powinniśmy bez problemu dojść nią do końca, wychodząc idziemy na dół, dochodząc do miejsca drugiego domku na tej drodze. Znajduje sie tam kolejny asystent Oaka, który za 10 złapanych pokemonów da nam HM05 – Flash. Wracamy do Jaskini Diggletów i wracamy do Vermilion City, a następnie już znaną nam wrogą udajemy się do Cerulean City. Przy jednym z domków będzie stał Policjant, do tego miejsca wchodzimy, okazuje się ze dom został okradziony przez zespół R. Wychodzimy z domu dziurą w ścianie i walczmy z Rocketem. Następnie już udajemy się drogą w prawo i dochodzimy do drogi 9.

Rock Tunnel

1.Ciemność

Pędząc drogą dziewiątą dochodzimy do miejsca gdzie jest PokeCentrum, tam leczymy nasze pokemony, a następnie wchodzimy do jaskini. Możemy się na początku zdziwić bo nic nie będzie widać, do rozjaśnienia jest potrzebny nam Flash, którego wcześniej zdobyliśmy. Teraz już będzie o wiele łatwiej, musimy dojść do wyjścia, jednak roi się w jaskini od trenerów. Wychodząc z jaskini jesteśmy przy Lavender Town.

Solucja do Pokemon Blue cz. 2 →