Jesteśmy z Pokemonami od 1996. Dołączysz do nas?

Co takiego jest w tych niepozornych stworzeniach, że miliony ludzi na całym świecie już od kilkunastu lat łapią je, trenują i wysyłają na niezapomniane bitwy? Najlepiej jeśli sam się tego przekonasz — Dołącz do nas! Wejdź do świata Pokemonów!

Jesteśmy pewni, że wspaniałe chwile, których doświadczysz w grach Pokemon, zapamiętasz na długo! To są gry, których się nie zapomina. Gwarantujemy to!

Poradnik do Pokemon Gold

Na samym początku gry musimy ustalić czas i datę(Od godziny 6 w świecie pokemonów będzie występowała noc). Potem wpisujemy swoje imię i zaczynamy. W kuchni dostajemy od mamy Pokegear. W laboratorium od Elma otrzymujemy pokemona i numer telefonu do naszej komórki. Wybieramy między:


Totodile
wodny

Chicorita
trawiasty

Cindaquil
ognisty

Wychodzimy z laboratorium i idziemy w lewo do pobliskiego miasta. Tam rozmawiamy z dziadkiem a w zamian za odprowadzenie do domu dostajemy od niego carta do pokegear z mapą. Idziemy dalej aż do MR. Pokemon's hause. Tam od Oaka dostajemy Pokedex i Mystery Egg. Wracamy do Elma i po drodze spotykamy naszego wroga ma on (w zależności jakiego pokemona wybraliśmy on jednego z tych który pozostał,ja wziąłem totodile-a on chicoritę).A więc toczymy walkę z ???:

???- Chicorita Lw5

Wracamy do Elma on się nam skarży że ktoś uradł pokemona w tej chwili wybieramy dla niego imię.Gdy wychodzimy dostajemy od pomocnika 5 Poke-Balli.Gdy wychodzimy ,zatrzymuje nas chłopak i uczy jak łapać pokemony.Przechodzimy przez miasto i idziemy dalej aż do Violet City.Po drodze do niego toczymy parę walk.Najpierw idziemy do wieży na górze miasta,w niej pokonujemy trenerów aby dostać się na szczyt.Na jej końcuspotykamy naszego rywala ale z nim nie walczymy.Walczymy z liderem wieży i aby za wygraną dostać HM05 Flasch.

Sage Li- Bellsprout Lw7, 7, Hoothoot Lw10

dalej w Gymie spotykamy Falknera trenera pokemonów latających ,przeciwko nim skuteczny jest prąd.

Falkner- Pidgey Lw7, Pidgeotto Lw9- Zephyrbadge,TM31 Mud Slap

Po wyjściu z Gymu dzwoni do nas Elm abyśmy spotkali się z jego asystentem w Pokemon Center.Tam dostajemy jajko-Togepi.Gdy wychodzimy
z miasta dostajemy od pierwszo napotkanego gostka Miracle Seed.Gdy się pokierujemy w lewą stronę a następnie przez bramę w dół zajdziemy do Ruins of Alp tam układam puzzle aby wyszło nam coś takiego:

Następnie otworzy się właz i wlecimy do wielkiego korytarza.Tam spotkamy pokemony-symbole UNOWN.Wracamy do drogi w której dostaliśmy Miracle Seed i idziemy w dół.Przy Pokemon Center dostajemy od dziewczynkiPoison Barb.W pokemon center dostajemy od gościa wędkę.W Union Cave znajdujemy przedmioty i walczymy z trenerami.Gdy wychodzimy obok jaskini stoi Hiker pokonujemy go a następnie bieżemy jego numer telefonu (gdy w jaskini pojawi się jakiś nowy pokemon on do nas zadzwoni).W mieście najpierw idziemy aż do bramy a potem w górę do domku pewnego dziadka któy robi poke-balle.Idziemy z nim do jaskini która znajduje się przy wejściu do miasta.Tam pokonujemy wszystkich rocketów i w zamian dziadek będzie dla nas robił poke-balle.Mamy już dostęp do gymu więc idziemy:

Bugsy- Metapod Lw14, Kakuna Lw14, Scyther Lw16Hivebadge,TM49 Fury Cutter.

Po wyjściu spotykamy ??? jednak zapomniałem zapisać danych jego pokemonów i nie napiszę ich wiem tylko że w skład jego drużyny wchodzi jakiś pokemon duch.
W Ilex Forest musimy popychać Farfetcht'a do chłopaka stojącego na początku lasu.W zamian dostajemy HM 01 Cut.Idziemy w górę za pomocą Cut przecinamy krzak i idziemy dalej znajdujemy chłopaka i dostajemy od niego TM02 Headbutt.W przejściu dziewczyna z Butterfree daje nam TM12.W domku wyżej możemy zostawić dwa nasze pokemony a dziadek z babcią będą je za nas trenować.Jeżeli pokemony się polubią to gdy wrócimy dziadek da nam jajko którym podobnie jak Togepi mamy się opiekować aż do wyklucia.W wersji Crystal wykorzystującej Mobile Adapter możemy sobie takie jajka ściągać z internetu. Na tym terenie występuje Drowzee, łapiemy go i w Goldenrod City na 5 piętrze w markecie zamieniamy z chłopakiem na Machopa/Muscle.W radio tower odpowiadamy dobrze na pytania i w zamian dostajemy carta do Pokegear z radiem (jeżeli nie wiesz jak odpowiedzieć to pisz) Idziemy do Gymu tam spotykamy Whitney:

Whitney- Clefairy Lw18, Miltank Lw20(normalny)- Plainbadge,TM45 Attract.

Gdy ją pokonamy po prawej stronie Gymu w szklarni dostaniemy Squirtlbottle za którego pomocą złapiemy śpiącego pokemona drzewo.Radzę go złapać bo to jedyna okazja w grze na posiadanie takiego rzadkiego okazu.Gdy go juz mamy po prawej od grubasa w zamian za zrobienie miejsca na przejście do miasta dostajemy TM08 Rock Smash.W kolejnym mieście w pierwszym po lewej domku dostajemy itemfinder.
W pokemon center spotykamy Billa (od tej pory będziemy mogli w każdym Pokemon center wymieniać pokemony ze starszych wersji Y,B,G,R) W dużym domu w którym tanczy wiele dziewczyn u góry pokonujemy je wszystkie i w zamian od gostka z Rhyornem dostajemy HM03 surf. Ten cios świetnie się nada na pokemony duchy tutejszego lidera,ale aby do niego przejść trzeba sprytu:


Sposób dostania się do lidera

Morty- Gastly Lw21, Haunter Lw21, 23, Gengar Lw25- Fogbadge,TM 30 Shadow Ball

Po wygranej walce idziemy na wieżę znajdującą się w prawym górnym rogu miasta ,tam spotykamy ???:

???- Haunter Lw20, Magnemite Lw18, Bayleef Lw22(ewoluucja chikority), Zubat Lw20

W wieży płoszymy trzy pokemony.Wychodzimy z wieży.Jeżeli pójdziemy w lewo dojdziemy do Olivine City ,a jeżeli w prawo do Mahagany Town.Najpierw idziemy do Mahagany w markecie kupujemy parę kul do łapania i idziemy w górę aż do stawu.Tam płyniemy używając surf aż do czerwonego Gyradosa radzę go złapać bo jest silny i przyda się smok w naszej drużynie gdyż jego cios Thrasch jest po prostu niezawodny w niektórych walkach.Przed stawem spotykamy Lanca trenera smoczych pokemonów na jego propozycję odpowiadamy tak i wracamy do miasta a następnie do Marketu.Tam gadamy z Lancem i wchodzimy do podziemnego miejsca które okazuje się kryjówką Rocketów.Walczymy Rocketami i pokonujemy kolejne poziomy ,spotykamy ??? ale z nim nie walczymy.Hasło zna dziewczyna przy komputerze i chłopak po lewej w oddzielnym pokoju.Wprowadzamy hasło i walczymy z Rocketem ,po jego pokonaniu główne hasło zdradza nam ptak przy biurku.Na dole wprowadzamy hasło i pokonujemy jednego z Rocketów ,dalej rozwalamy trzy Electrode.W zamian za pomoc od Lanca otrzymujemy HM06 Whirlpoll.Gym jest już dostępny aby do niego się dostać musimy ślizgać się po lodzie aż do głównego trenera:

Pryce- Seel Lw27, Dewgong Lw29, Piloswine Lw31(lodowy)-Glacierbadge,TM 16 Icywind

Kierujemy się w lewo aż do Olivine City.Przed miastem karmimy krowy Berries i otrzymujemy w zamian mleko.W mieście spotykamy ??? ale nie walczymy.W pierwszym obok Pokemon Center domku dostajemy od marynarza HM 04 Strenght.Idziemy na wieżę na dole miasta i dochodzimy aż do Jasmine, rozmawiamy z nią i wychodzimy z budynku.Płyniemy w lewą stronę aż do Cianwood City.Tam idziemy do domku na samym dole i bieżemy od gościa lekarstwo dla pokemona Jasmine.Następnie walczymy z liderem Gymu.

Chuck- Primeape Lw27, Poliwrath Lw30 -Stormbadge,TM 01 Dynamicpunch

Gdy wychodzimy dostajemy od pierwszej napotkanej dziewczynki od prawej HM 02 Fly (za jego pomocą będziemy mogli lecieć do wybranego przez nas miasta "musimy jednak wcześniej w nim być").Za jego pomocą wracamy do Elma i pokazujemy mu Togepi wyklute z jajka.W zamian za jego wychowanie dostajemy Everstone ,urządzenie które dajemy pokemonowi którego nie chcemy ewoluować.Wracamy Fly do Olivine City i idziemy na wierzę tam dajemy lekarstwo Jasmine.W zamian za pomoc ona wraca do Gymu.Idziemy do niego i walczymy o kolejną odznakę:

Jasmine- Magnemite Lw30, Steelix Lw35(stalowy)- Mineralbadge,TM 23 Iron Tail

Wracamy do Machagany i idziemy w prawo aż do Ice Patch.Tam jedziemy aż do dużego lodu.Tam zaczyna się dopiero problem ale powiem jak to przejść wejdź na lodowisko a następnie:

Dalej suniemy po HM 07 Waterfall.Dalej zrzucamy wszystkie kamienie w dziury.A następnie schodzimy w dół i odbijamy się od nich dochodząc aż do wysepki z drabinką.Po wyjściu z jaskini idziemy do pobliskiego miasta.Tam zwiedzamy miasto ale nic nie robimy (ta wycieczka była po to aby można był tam wrócić z powrotem za pomocą Fly.Wracamy do Goldenrod City i idziemy do Radio Station.Tam wchodzimy na samą górę i walczymy z fałszywym dyrektorem.Wychodzimy z Radio Station i idziemy do Underground Entrance.W nim za pomocą zdobytego wcześniej klucza otwieramy drzwi.Tam spotykamy ???:

???- Golbat Lw30, Magnemite Lw28, Meganium Lw32(ewoluucja Bayleaf), Haunter Lw30, Sneasel Lw32.

Pokonujemy trzech rocketów i ustawiamy od lewej strony przyciski ON ON ON.Schodzimy w dół pokonyjemy dziewczynę i wciskamy ostatni guzik.Za jego pomocą otwieramy drzwi do ich głównej kryjówki tam ratujemy prawdziwego dyrektora.I dostajemy Card-Key.Wychodzimy piwnicą Marketu i wracamy do Radio Station.Tam na 3 piętrze otwieramy drzwi i pokonujemy wszystkich Rocketów.W zamian za ratunek Radiostacji otrzymujemy od dyrka Silver Wing.Od dziewczynki na 3 piętrze dostajemy TM 11 Sunny Day.Lecimy do Mahagany Town, a tam do Gymu w nim pokonujemy trnenerów a następnie wrzucamy wszystkie kamienie do dziur aby stworzyć przejscie do lidera.

Clair- Dragonair Lw37, Lw37, Lw37, Kingdra Lw40 (ewoluucja Seadra)

Przeciwko jej pokemonom najlepiej stosować złapanego wcześniej Gyradosa.Aby dostać odznakę musimy iść do jaskini za Gymem.Tam płyniemy na sam dół a potem w prawo aż do Dragon Fang.Tam przychodzi Clair i dopiero nam daje odznakę-Risingbadge,TM 24 Dragon Breath. Gdy wychodzimy z jaskini dzwoni do nas Elm.Mamy do niego polecieć a on da nam Master-Ball.Kula za której pomocą złapiemy każdego bez wyjątku pokemona bez zbędnego osłabiania.Teraz lecimy na jedną z wysp które mijaliśmy w drodze do Cianwood City.Tam jeździmy i pływamy aż znajdziemy miejsce podobne do wodospadu.
Wracamy do Mahagany i idziemy w dół tam walczymy z trenerami i dochodzimy aż do rodzinnej okolicy.Teraz gdy mamy jużwszystkie odznaki możemy wziąść udział w Lidze Pokemon.A więc z naszego rodzinnego miasteczka płyniemy cały czas w prawo aż do wysepki tam do jaskini ,używamy waterfall i dalej aż do końca jaskini.Potem płyniemy do dalszej wysepki walczymy z wszystkimi trenerami i kierujemy się w górę .W domku przed wejściem do ligi dziewczynka leczy nasze pokemony.W lidze pokazujemy wszystkie odznaki i idziemy przez jaskinię aż do głównego budynku.Na końcu jaskini spotykamy ???.

???- Sneasel Lw34, Magneton Lw35, Golbat Lw36, Haunter Lw35, Kadabra Lw35, Meganium Lw38.

W lidze pokemon już nie ma żąrtów przed nami pięciu członków z bardzo silnymi zwierzakami:


Liga Pokemon Johto


Przed walkami leczymy pokemony I kupujemu mnóstwo rzeczy do leczenia.


Will-pokemony psychiczne

Will

Xatu Lw40

Jatu Lw42

Jynx Lw41

Exeggutor Lw41

Slowbro Lw41


Koga-pokemony trujące

Koga

Ariados Lw40

Muk Lw42

Crobat Lw44

Forretrress Lw43

Venomoth Lw42


Bruno-pokemony skalno/walczące

Bruno

Onix Lw43

Hitmonchan Lw42

Hitmonlee Lw42

Hitmontop Lw42

Machamp Lw46


Karen-pokemony duchy/mroczne

Karen

Gengar Lw45

Murkrow Lw44

Houndoom Lw47

Umbreon Lw45

Vileplume Lw44


Lance-pokemony smoki

Lance

Dragonite Lw47

Dragonite Lw47

Dragonite Lw50

Gyrados Lw44

Aerodactyl Lw46

Charizard Lw46


Moja drużyna:


Feraligatr Lw37

Pidgeotto Lw34

Lugia Lw47

Gyrados Lw42

Graveler Lw35

Machoke Lw34


2 część mapy

Po pokonaniu ligi restaruje nam się gameboy a my klikamy na continue.Zaczynamy w naszym rodzinnym miasteczku.Idziemy do Elma i bieżemy od niego S.S Anne Ticket.Lecimy do Olivine City a następnie do Olivine Port.A tam płyniemy do Kanto.W statku zaczepia nas dziadek iinformuje nas o zaginięciu jego wnuczki.Na niższym stopniu rozmawiamy z marynarzem i wracamy na górę tam w pokoju w tej samej lini co nasz pokonujemy marynarza a on wraca do swojego kolegi.Teraz możemy pójść dalej aż do kapitana, tam odnajdujemy zaginioną wnuczkę.Za jej odnalezienie dostajemy Metal Coat.Docieramy do Vermilion City.Tam od razu możemy stoczyć walkę z tutejszym liderem:

Lt Surge- Raichu Lw44, Electabuzz Lw46, Electrode Lw40, Magneton Lw40, Electrode Lw40-Thunderbadge

W pokemon Fan Club za wysłuchanie staruszka dostajemy Rare Candy,dalej w górę idziemy do Safron City i od razu toczymy walkę w Gymie:

Sabrina- Espeon Lw46, Mr.Mime Lw46, Alakazam Lw48-Marschbadge

Na prawo w dolnym domku po prostu za nic dostajemy od gościa TM 29.Kolejno w górę do Cerulean City i kierujemy się w lewo w stronę Rock Tunnel.Tam płyniemy rzeczką do Silph Co. Tam rozmawiamy z wszystkimi i wychodzimy.Wracamy do Cerulean i idziemy do Gymu,spotykamy tam uciekającego Rocketa.Ukrył on część brakującą w wodzie ,znajdujemy ją:
W małym kwadracie w wodzie
Zabieramy ją do Silph i dajemy grubasowi w czerwonym.Dostajemy TM 07,lecimy teraz do Lavender Town i do Radio Tower tam od gościa dostajemy carta z radiem.Lecimy do Vermilion i idziemy w prawo ,stojąc obok śpiącego snorlaxa włanczamy radio na kanale 21.Wychodzimy z menu i klikamy na Snorlaxa A.Obudził się Snorlax Lw50 radzę go złapać bo to jedyna okazja.Następnie przez Diglett's Cave obok drugiego końca jaskini w domku dostajemy Nuggeta.W Pewter City walczymy z Brockiem:

Brock- Graveler Lw41, Kabutops Lw42, Omastar Lw42, Onix Lw44, Rhyhorn Lw41-Boulderbadge

Następnie jedziemy do Pallette Town,płyniemy w dół aż do wyspy ,tam rozmawiamy z chłopcem.Okazuje się że to jest Gary znany z wcześniejszych wersji teraz jest on liderem tam gdzie Giovanni miał swój Gym.Płyniemy w prawo aż do małej wysepki tam spotykamy Blane'a(jego gym spłonął i chwilowo tutaj ma on swoją siedzibę)

Blane- Magcargo Lw45(ognisty), Magmar Lw45, Rapidash Lw50-Volcanobadge

Następnie lecimy do Cerulean City idziemy w górę a potem w prawo pokonujemy wszystkich trenerów i dostajemy za toNugget.Dalej w prawo płoszymy chłopaka Misty a ona się denerwuje i wraca do Gymu:

Misty- Golduck Lw42, Quagsire Lw42(wodny), Lapras Lw44, Starmie Lw47-Cascadebadge

Wracamy do Virdian City a tam do Gymu:

Blue(Gary)- Pidgeot Lw56, Exeggutor Lw58, Rhydon Lw56, Alakazam Lw54, Gyrados Lw58, Arcanine Lw58-Earthbadge

Następnie lecimy do Pewter City i idziemy aż do Mt.Moon (w prawo) w jaskini spotykamy???

???- Sneasel Lw41, Magneton Lw41, Meganium Lw45, Golbat Lw42, Gengar Lw43, Alakzam Lw43

Idziemy cały czas górą aż do schodków.Wchodzimy na nie i wychodzimy z jaskini(musimy grać w nocy)obok domku spotykamy tańczące Clefairy płoszymy je ,rozwalamy kamień i znajdujemy Moon Stone.Następnie lecimy do Celadon City a tam od razu do Gymu:

Erika- Tangela Lw42, Jumpluff Lw41(roślina), Bellossom Lw46(roślina), Victreebel Lw46-Rainbowbadge,TM 19 Giga Drain.

Z tyłu wieżowca znajdującego się po prawej stronie od Marketu wchodzimy w nocy i dostajemy TM 03 Curse.Dalej w lewo i przez Cycling Road do Fuchsia City.Tam do Gymu:

Kobieta ninja- Crobat Lw36, Ariados Lw33, Weezing Lw26, Lw36, Venomoth Lw39-Soulbadge,TM 06 Toxic.

Teraz gdy mamy już wszystkie odznaki musimy jeszcze pokonać wszystkich trenerów których minęliśmy w wielu miejscach (oczywiście to nie jest obowiązkowe).Lecimy do Safron City odnajdujemy w jednym z domów dziewczynkę o imieniu Copycat,rozmawiamy z nią i wychodzimy.Lecimy do Vermilion a tam do pokemon Fan Club.Od grubasa bieżemy lalkę i wracamy do Copycat.Oddajemy jej lalkę i w zamian otrzymujemy Pass.Bilet na pociąg najszybsza droga do Johnto i z powrotem.Pozostaje nam jeszcze jedna rzecz do zrobienia.Lecimy do Pallette Town i do Oaka daje nam on dostęp do Silver Cave.Więc najpierw do Virdian a potem cały czas w lewo aż do domku następnie znowu cały czas w lewo.W domku dostajemy od dziewczynki TM 47 Steel Wing.W jaskini są bardzo silne pokemony,a na jej końcu czeka na nas.....Ash.Tak! ten którym graliśmy we wcześniejszych wersjach,jednak przed spotkaniem z nim radziłbym wytrenować pokemony na poziomy 60-80.Nie powiem jakie ma pokemony bo ominęło by was to zaskoczenie.Przypominam, ze słabeuszami nie radziłbym tam w ogóle wchodzić.

Za poradnik dziękujemy GB centrum